ZAYIFLAMAK İSTİYORSANIZ :

Ve aynı forumdan başka faydalı bir yazı
Kesinlikle çok faydalı olabilir...


ZAYIFLAMAK İSTİYORSANIZ :

       Zayıflamak istiyorsanız yağlarınızdan kurtulmanız gerek bunun için önce yağ ile tanışalım . Yağlar karbonhidratlar ve proteinler gibi vücudun enerji için kullandığı bir yakıt türüdür ve bizim için son derece önemlidir. Bunun için ne zaman onları yakmaya başlasak vücudumuz kendisi için önemli bir şeylerin hızla eksildiğini fark eder ve onu hemen yerine koymak ister.
       
       Ayrıca yağları yakmak da hiç de kolay değildir. Bol miktarda oksijene ihtiyaç vardır.        Bunun için solunum sisteminin organizmaya soktuğu oksijenin hareketin yapıldığı kaslara dolaşım sistemi vasıtası ile sürekli ve düzenli iletimi sağlanmalıdır.


Vücudumuz niçin yağları yakmakta zorlanıyor.?

        Bu sorunun cevabı sizi şaşırtacak . Beynimizin enerji kaynağı glikojendir. Evet beynimiz enerji kaynağı olarak protein yada yağ kullanmaz sadece ama sadece glikojen kullanır.
       
        Peki yağ yakmamız ile beynin enerji kaynağı arasındaki ilişki nerede . İşte cevapta tam olarak burada saklı.

        Herhangi bir harekete başladığımızda yürüyüş yada koşmak gibi vücudumuz öncelikle glikojen kullanır. Bu sırada kandaki glikojen miktarı hızla azalır kandaki yakıt deposunun hızla azaldığını fark eden beynimiz ki alternatif bir enerji şansı yok tek yakıtı glikojen ve oda hızla azalmakta işte tam bu anda beynimiz glikojen vanalarını kapatır ve yağları parçalayacak olan karnitini salgılar bu işlem yani beynimizin kandaki glikojen miktarının düştüğünü fark ederek karnitini salgılaması ortalama 10 -12 dakika kadar sürer fakat bu işlem için aerobik dediğimiz solunum sistemi ile organizmaya sokulan oksijenin kaslara sürekli ve düzenli ulaşması şartı vardır. Buda ancak yavaş , tempolu ve uzun süreli hareketler ile sağlana bilir.

       Zayıflamak istiyorsanız yavaş tempolu ve sürekli hareketler yapmalısınız . Yağ yakım nabzı dediğimiz bir nabız aralığı vardır. Buda her insanda farklıdır. Şimdi gelin önce sizin yağ yakım nabzınızı bulalım.
       
       Öncelikle nabız kalbimizin dakikadaki atım sayısına verilen addır. Yağ yakım nabzınız yada aralığınız bir dakikada kalbinizin atacağı miktar aralığıdır diyebiliriz. Bunun için  220 - yaş  formülünü uygulayacağız örneğin 35 yaşındasınız 220-35: 185 maximum nabzınız oluyor . Şimdi maximum nabzınızın %45 ile %65 arasında çalıştığınızda bu sizin ideal yağ yakım nabzınız olacak . 83- 120 arasında egzersiz yaptığınızda ideal yağ yakım nabzı olacaktır .
       
        Şimdi çok şaşırmış olabilirsiniz bu nabız çok rahat bir nabız hiç zorlanmadan saatlerce yapabilirim oysa ben daha çok zorlanarak kilo vereceğimi zannediyordum diyebilirsiniz .
       
       Oysa zaten yağ yakımı ancak uzun süreli ve tempolu hareketlerle gerçekleşir nabız aralığı düşük ; çünkü ancak bu nabızlarda vücut oksijen eksikliğine girmez , oksijen borçlanmasına girmez ve dengeli biçimde oksijeni tüm kas ve dokulara iletebilir buda yağlarınızı hızla yakmanızı sağlar hem de zorlanmadan .

Çok Koşuyorum ama kilo veremiyorum .?

Muhtemelen egzersizi çok yoğun yada aşırılı tempolu yapmanızdan dolayı yağ yakım nabzını aşıyor ve şiddetli çalışıyorsunuz bu durumda temponuzu düşürün sandığınızın tersine yüksek şiddette yoğun çalışmalarda değil düşük tempoda uzun ve rahat çalışmalarda yağ yakabilirsiniz.Bol nefes alın ve temponuzu kesinlikle düşürün aldığınız bol oksijen ve düşük tempoda sürekli çalışma probleminizi çözecektir.  Yukarıda verdiğim örneği okuyun ve nabzını hesaplayıp %45 iniz ile % 65 iniz arasında çalışın .

Her gün bir saat yürüyorum 5 ay oldu kilo veremedim . ?

       Muhtemelen sizin sorununuz koşanların tam tersi yağ yakım nabzı için vücudumuzun bir nabız aralığına ihtiyacı var demiştik %45-% 65 muhtemelen sizde bu nabız aralığının altında yani aşırı rahat yapıyorsunuz .

       Yağ yakım aralığı öyle hassas bir aralıktır ki çok şiddetli olmaz  çünkü oksijen yeterince alınmaz çok rahat olmaz çünkü glikojen kanda yeterince ve belirli süre ile azalmadıkça vücut yağ yakımına geçemez . Sizin yapmanız gereken temponuzu hafifçe arttırmak ve bol nefes almak gerisi kendiliğinden gelir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !